Projekty dydaktyczne

Przez cały rok przedszkolny realizujemy różnorodne projekty dydaktyczne, które otwierają dzieci na zagadnienia kulturalne, naukowe, językowe.

BE SAFE 

W ramach projektu Be safe – Bądź bezpieczny przedszkolaki zapoznają się z hasłem „bezpieczeństwo”. Dowiedzą się jak można zwiększyć swoje bezpieczeństwo na ulicy, w samochodzie oraz podczas zabaw na świeżym powietrzu. Wspólnie wykonamy makietę miasta wraz z sygnalizacją świetlną oraz przejściem dla pieszych. Będziemy uczyć się z wykorzystaniem niej bezpiecznego poruszania się po ulicy i zachowania w samochodzie. W kolejnych dniach pobawimy się w policjanta kierującego ruchem. Zorganizujemy także zabawę edukacyjną w bandażowanie, a na zakończenie zajęć wykonamy odznaki Bezpiecznego Przedszkolaka.  

 

Buenos Dias España 

Projekt dydaktyczny “Buenos dias España- zapoznanie z kulturą Hiszpanii” ma na celu propagowanie wielokulturowości i zainteresowania współczesną Europą. Podczas projektu dzieci zapoznają się z podstawowymi zwrotami w języku hiszpańskim, dowiedzą się gdzie leży Hiszpania oraz jakie są obyczaje i tradycje w tym kraju. Dzieci wspólnie odkryją zabytki architektury, poznają słynnych hiszpańskich malarzy oraz dowiedzą się jakie owoce uprawiane są w Hiszpanii i wykonają z nich smaczne i kolorowe sałatki. Biorąc udział w zabawach ruchowych naśladujących hiszpańskie zwyczaje oraz tańcząc flamenco dzieci przeniosą się do słonecznej Hiszpanii, poznają kulturę innego kraju i będą się świetnie przy tym bawiły.

Magiczna Moc Bajek

„Dawno, dawno temu, za siedmioma górami za siedmioma lasami…”, - zapewne wszyscy pamiętamy te słowa, napawające radością i ciekawością, za nimi, bowiem zawsze kryła się fascynująca opowieść. Niezmiennie wiadomo, iż bajki były od zawsze sposobem na przekazywanie dzieciom wiedzy i zasad moralnych. Wspólne czytanie bajek z dorosłymi wywiera duży wpływ na rozwój małego człowieka. Bajki pomagają dziecku poznawać i nazywać własne emocje oraz podpowiadać sposoby radzenia sobie z nimi. Odpowiednio dobrana literatura dziecięca wzbogaca wiedzę, jest też nośnikiem ważnych uniwersalnych wartości moralnych. Potrzeba kontaktu z książką nie powstaje u dziecka spontanicznie, stąd musi ją wzbudzić nauczyciel lub rodzic w procesie wychowania. Dlatego jednym z zadań przedszkola jest m.in. rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. Dzięki utożsamianiu się z bohaterem, dzieci są w stanie przepracować różne, trudne dla siebie sytuacje, poradzić sobie z przykrymi emocjami, nabywają nowych umiejętności społecznych i emocjonalnych, łatwiej im identyfikować swoje przeżycia. Czytanie uczy odróżniania dobra od zła, dostarcza pozytywnych wzorców, wpływa na rozwój uczuć i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów.

HUMAN BODY

Z czego składa się nasze ciało? Jaką funkcję w naszym organizmie spełnia mózg, serce i płuca? Do czego służą nam kości? Te, i inne tajemnice będziemy zgłębiać podczas realizacji projektu edukacyjnego „Tajemnice ludzkiego ciała”. Głównym celem zajęć będzie rozbudzanie zainteresowania dzieci budową i funkcjami wybranych części ciała, budowanie wiedzy na ten temat oraz wzbogacanie dziecięcego słownika o pojęcia związane z ludzkim organizmem.

 

Przedszkolne Laaboratorium

W ramach projektu dydaktycznego przedstawione zostaną widowiskowe, ale bezpieczne i łatwe w przygotowaniu eksperymenty. Wspólne eksperymentowanie z dzieckiem pozwala mu poznać smak naukowej pasji i odkryć radość uczenia się nowych rzeczy. Wspólnie z dziećmi odkryjemy świat substancji i kolorów, sprawdzimy, jak łącząc powszechnie znane składniki uzyskać niesamowity efekt. Celem projektu będzie rozbudzenie ciekawości otaczającego świata oraz nauczenie dzieci prowadzenia obserwacji i wyciągania wniosków z doświadczeń i eksperymentów.

Antyk i 7 Cudów Świata

“Dawno temu, kiedy Ziemia jeszcze była młoda...” tak rozpoczyna się jeden z filmów o niezwyciężonym greckim herosie. Przeniesiemy się w świat pełny potworów,  interwencji bogów a także niezapomnianych prygód Jazona czy Minosa  -  jakże różny od czasów, w których żyjemy dzisiaj. W ciągu trwania projektu zapoznamy się z antyczną sztuką oraz mitologią grecką. Przypomnimy sobie kilka popularnych mitów oraz dowiemy się co to jest 7 cudów świata i dlaczego się tak nazywają. Zdobyte wiadomości będziemy utrwalać za pomocą zabaw, prac plastycznych oraz prezentacji multimedialnej. Zakończeniem projektu będzie rozstrzygnięcie konkursu (który rozpocznie się tydzień wcześniej) na makietę 3D jednego  z 7 cudów świata starożytego. Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy.